Przejdź do treści
ul. Chełmska 12, Warszawa​

Diagnostyka laboratoryjna

Badanie mykologiczne należy do grupy badań mikrobiologicznych. Służy do wykrywania, identyfikacji i określania leko- wrażliwości grzybów chorobotwórczych. Często wymaga hodowli pobranego materiału, a następnie dokładnej jej oceny – w tym badania mikroskopowego i przeprowadzenia testów biochemicznych. Stanowi podstawowe narzędzie w diagnostyce infekcji grzybiczych.

Grzybica skóry stóp i paznokci to częsty problem podologiczny. Nasz gabinet to miejsce kompleksowej opieki nad stopami. Dajemy Ci możliwość przeprowadzenia badania, pozwalającego na identyfikację i ocenę grzybów chorobotwórczych.
Badanie polega na pobraniu zeskrobin, co jest całkowicie bezbolesne. Następnie materiał przekazywany jest do laboratorium, gdzie na podstawie odpowiednich badań, stawiana jest diagnoza. Czas oczekiwania na wyniki badań zazwyczaj nie przekracza 5 tygodni. W oparciu o otrzymane wyniki podolog zaproponuje Ci dalsze kroki terapii podologicznej.


JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA MYKOLOGICZNEGO?


Na 3 miesiąc przed planowanym badaniem należy odstawić wszystkie leki doustne, które miały za zadanie wyleczyć grzybicę, na 3-4 tygodnie przed badaniem mykologicznym, należy zrezygnować ze stosowanych miejscowo lakierów i kremów antygrzybicznych. 

W dniu badania nie należy stosować kremów do stóp, odkażających płynów, nie moczymy stóp w mydle oraz nie używamy szamponów odkażających lub przeciwgrzybiczych. Do badania nie obcinamy paznokci zbyt krótki i głęboko.


Genetyczna diagnostyka łuszczycy


Łuszczyca jest najczęściej występującą chorobą skóry. Podłoże choroby nie jest znane ale wiadomo, że jest to schorzenie dziedziczne. Łuszczycę można podzielić na skórną oraz stawową.

Objawy skórne:

– grudki i krostki na skórze,

– łuszczące się plamy,

– rozległe zmiany zapalne, zajmujące duży obszar skóry,

– punktowe krwawienie po lekkim zadrapaniu lub próbie usunięcia łuszczącej się skóry.

Objawy stawowe:

– zapalenie ścięgien (szczególnie ścięgna Achillesa),

– zapalenie i obrzęk całego palca,

– sztywność, bóle, obrzęk i wrażliwość wokół stawów,

– problemy z poruszaniem się,

– nocne bóle kręgosłupa, 

– sztywność poranna i zmęczenie.

Badania genetyczne pozwoli stwierdzić czy w Twoim genomie obecny jest gen związany z łuszczycą: HLA-Cw6. Jest to przydatne w szybszym zdiagnozowaniu choroby co pozwala, szybciej rozpocząć odpowiednią terapię.

Przygotowanie do badania.


Badanie polega na pobraniu wymazu z jamy ustnej. Przed badaniem na co najmniej 2 godziny nie spożywamy posiłków, płynów, nie palimy, nie używamy gumy do żucia, nie myjemy zębów. Przed pobraniem w jamie ustnej nie powinno być żadnych ciał obcych np. gum do żucia, lizaków itp.

Umów się na wizytę

Wszystkie zabiegi podologiczne